sobota, 18 kwietnia 2020

Wireless networks and radio boosting

Spotykam się często z pytaniami klientów o sposoby zwiększenia zasięgu nadajników w sieciach bezprzewodowych.

Najczęściej użytkowniki nadajników zaczynają od zwiększenia mocy nadawania urządzeń poprzez różne sposoby omijające ograniczenia narzucone przez przepisy. Uważam to za jeden z gorszych pomysłów. Jeśli producent przygotował urządzenie do pracy z domyślną konfiguracją przy danej mocy nadajnika to zmiana tego parametru może generować niepoprawne działanie urządzenia, zakłócanie innych urządzeń bezprzewodowych czy też po prostu brak efektu.

Przy okazji testów rożnych urządzeń postanowiłem pokazać jak wpływa zmiana domyślnej mocy nadajnika na sposób jak to urządzenie nadaje na przykładzie popularnych modeli urządzeń MikroTik.


1) MikroTik hAP ac2

Producent w specyfikacji sprzętowej podał, że w tym modelu maksymalna moc nadawcza jaką potrafi obsłużyć nadajnik wynosi 26 dBm. Jak widać z załączonych pomiarów po zwiększeniu mocy z 17 dBm do 26 dBm efekt jest bardzo mizerny. Zwiększenie mocy nie przyniosło oczekiwanego efektu.



2) MikroTik Audience

Urządzenie wyposażone aż w dwa nadajniki "5GHz", pierwszy według producenta potrafi pracować z mocą do 28 dBm, drugi nadajnik według producenta potrafi pracować maksymalnie z mocą 32 dBm.

Jak widać poniżej, urządzenie pracując z mocą 17 dBm tylko nieznacznie powoduje zakłócenia na sąsiednich kanałach.


Natomiast po zwiększeniu mocy nadajnika tylko do 30 dBm, moc nadawcza faktycznie wzrosła (ale raczej nie o +13 dBm), ale za to uzyskaliśmy bardzo duże zakłócenia na sąsiednich kanałach.




3) MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN

Kolejne urządzenie według producenta można skonfigurować do pracy maksymalnie aż do 33 dBm.
Przy pracy przy standardowej mocy nadawczej 17 dBm tylko nieznacznie powoduje zakłócenia na sąsiednich kanałach.


Po zwiększeniu mocy jedynie do 30 dBm (+13 dBm) widać tylko nieznacznie zwiększenie mocy nadajnika ale za to powstają bardzo duże zakłócenia na sąsiednich kanałach.



Podsumowanie:

Próby zwiększenia zasięgu poprzez podnoszenie mocy nadajnika w szczególności w urządzeniach klasy WiFi niesie więcej zagrożeń niż pożytku. Pomijając aspekty zgodności urządzeń z przepisami jako jednym z lepszych pomysłów jest zastosowanie lepszych anten. Anteny dostarczane w tańszych urządzeniach często nie mają najlepszych parametrów. Zastosowanie anteny o innej charakterystyce, markowego producenta, bardziej dostrojonej do aktualnie ustawionej częstotliwości przyniesie zdecydowanie lepsze efekty.
Inna metodą jest budowanie sieci bezprzewodowej z gęściej rozstawionych nadajników radiowych, a w przypadku braku sieci kablowej możemy wykorzystać funkcjonalność sieci bezprzewodowej full mesh lub nawet prostych repeaterów WiFi.


Uwaga: Powyższe pomiary zostały wykonane w czasie symulowania pełnego wysycenia nadajnika pod względem jego możliwości, każdy pomiar trwał 60 sekund. Jest to tylko prosta symulacja pokazujące jakie skutki może mieć nieodpowiedzialne zwiększanie mocy nadajników i nie wyczerpuje wszystkich zagadnień i niuansów związanych z takimi pomiarami. Urządzenia MikroTik są tylko przykładowe i wybrane całkiem przypadkowo, jako będące w chwili pomysłu na artykułu na moim biurku i podobnie będą się zachowywać prawie wszystkie urządzenia z podobnego pułapu cenowego ze względu o oparcie ich o te same schematy konstrukcji referencyjnych. Urządzenia znaczących producentów jak na przykład Cambium wygląda to zdecydowanie lepiej.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz